Piękny trawnik w kolorze soczystej zieleni to chyba marzenie każdego posiadacza domu lub działki. Niestety nie zawsze udaje się uzyskać zamierzony efekt.
Zakładanie trawnika wydaje się być prostym procesem. Tymczasem trzeba pamiętać o wykonaniu wszystkich niezbędnych etapów. A do tego należy je wykonać w odpowiedniej kolejności.
Jednym z etapów jest wybór mieszanki nasion, z których powstanie przyszła murawa. W sklepach znajdziemy mieszankę uniwersalną, sportową, czy też renowacyjną. Nic więc dziwnego, że można mieć problemy z odpowiednim doborem.
Postanowiliśmy w tym pomóc i przygotować krótki przegląd dostępnych mieszanek nasion.
Trawa uniwersalna
Mieszanka uniwersalna będzie idealna na trawniki używane niezbyt intensywnie. Ale jest oczywiście odporna na deptanie. Taka murawa najlepiej sprawdzi się w różnego rodzaju parkach.
Trawniki uniwersalne nie lubią zbyt długich okresów bez podlewania. Więc dobrze sprawdzą się też miejscach bardziej zacienionych. Są za to bardzo odporne na mróz. Można je też wysiewać na słabszych glebach.
Mieszanka uniwersalna ma najczęściej następujący skład:
- kostrzewa czerwona: 50%
- życica trwała: 40%
- wiechlina łąkowa: 10%
Trawa sportowa
Trawniki sportowe muszą być bezwzględnie odporne na bardzo intensywne użytkowanie. Mieszanka takich traw nadaje się nie tylko na boiska, czy pola golfowe, ale też do ogródków przydomowych.
Trawa z tej mieszanki rośnie bardzo wolno. Jest też równomiernie gęsta i intensywnie zielona. Można ją kosić bardzo nisko.
Taka intensywna i gęsta murawa dobrze wygląda w połączeniu z rabatami kwiatowymi i roślinami ozdobnymi.
Mieszanka sportowa ma najczęściej następujący skład:
- kostrzewa czerwona: 70%
- życica trwała: 20%
- wiechlina łąkowa: 10%
Trawa na tereny suche
Taka mieszanka z definicji ma najlepiej radzić sobie podczas długotrwałych susz oraz nadawać się do wysiewu na najsłabszych glebach. Najczęściej jest też bardzo odporna na mrozy.
Trawnik wysiany z takiej mieszanki ma bardzo dobrze rozbudowany system korzeniowy. Ułatwia to utrzymanie murawy w całości (zwłaszcza na terenie piaszczystym) i gospodarkę wodą.
Kolor murawy jest bardzo zielony. Do tego taka trawa jest odporna na deptanie.
Mieszanka traw na tereny suche ma najczęściej następujący skład:
- kostrzewa czerwona: 30%
- kostrzewa szczeciniasta: 30%
- kostrzewa trzcinowa: 20%
- życica trwała: 10%
- wiechlina łąkowa: 6%
- inne gatunki: 4%
Trawa do cienia
Miejsca zacienione są zazwyczaj także mokre, a gleba jest bardziej zbita. W takich miejscach bardzo często pojawia się też mech. Mieszanka trawy do cienia zawiera nasiona takich odmian, które poradzą sobie z tymi warunkami.
Dodatkowo taka trawa jest też odporna na użytkowanie i charakteryzuje się intensywnie zielonym kolorem. Ma też za zadanie maksymalnie zagęścić murawę, co jest zadaniem trudnym w warunkach cienistych.
Mieszanka traw do cienia ma najczęściej następujący skład:
- kostrzewa czerwona: 30%
- kostrzewa murawowa: 20%
- życica trwała: 20%
- śmiałek darniowy: 20%
- wiechlina łąkowa: 10%
Trawa ozdobna
Trawniki z takiej mieszanki charakteryzują się najpiękniejszym wyglądem. Są gęste, intensywnie zielone i wolno rosną.
Mieszanka ozdobna najczęściej stosowana jest na polach golfowych, ale także w parkach, przy domach i na działkach.
Mieszanka ozdobna ma najczęściej następujący skład:
- życica trwała: 55%
- kostrzewa czerwona: 40%
- wiechlina łąkowa: 5%
Trawa renowacyjna / regeneracyjna
Jak nazwa wskazuje jest to mieszanka przeznaczona do naprawiania uszkodzonych trawników. Uszkodzenia murawy powstają najczęściej w wyniku intensywnego użytkowania, suszy, czy też wymarzania. A ta mieszanka jest na to odporna.
Ważną cechą jest też uzyskiwanie wysokiej gęstości i idealny efekt wizualny.
Mieszanka regeneracyjna ma najczęściej następujący skład:
- życica trwała: 70%
- kostrzewa czerwona: 30%
Jakiego wyboru dokonać?
Jak widać, w sklepach można kupić mieszankę niemal na każde warunki. Specjalnie zamieściliśmy tutaj skład każdej z nich. Widać tu jak na dłoni, jakie gatunki traw odpowiedzialne są za efekt końcowy w zastanych warunkach.
Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by mieszanki łączyć ze sobą. Idealnie sprawdza się połączenie trawy sportowej z trawą na tereny suche.
Przy łączeniu trzeba jednak pamiętać, by zrobić to dokładnie. Najlepiej wymieszać nasiona w równych proporcjach w dużym naczyniu (np. wiadrze). Wtedy uzyskamy najlepszy efekt.