Szklarnia ze szkła lub poliwęglanu może znacznie zwiększyć nasze możliwości uprawowe, dając nam szansę na hodowanie tych roślin, które uwielbiają duże nasłonecznienie i wysoką temperaturę zarazem. Jak się jednak okazuje, w takiej szklarni ze szkła można zaaranżować nie tylko warzywnik. Doskonale mogą się tutaj udać przeróżne uprawy owoców, a także wiele roślin uprawianych jako ozdoba tego miejsca – w tym także mowa o jakże ostatnio modnych roślinach egzotycznych.
Jakich rozmiarów szklarnię zaaranżować?
Zarówno owoce w szklarni, jak i warzywa potrzebują sporo miejsca, dobrze jest więc już na wstępie oszacować, jak duża powinna być taka szklarnia ze szkła, aby faktycznie odpowiadać naszym potrzebom.
Jeśli chcielibyśmy skorzystać ze specjalistycznych porad odnośnie roślin szklarniowych, aranżacji szklarni, warzyw, a także owoców do szklarni – na pewno warto sięgnąć po wartościowe pozycje książkowe traktujące na ten temat. Często zadawanymi pytaniami są też te związane z tym, jakie szklarniowe szkło wybrać, a raczej czy w ogóle ma to być szkło, czy raczej poliwęglan.
Szklarnia – szkło czy poliwęglan?
Wielkość takiej szklarni powinna być też dopasowana do posiadanej przez nas ilości miejsca. Pamiętajmy, że najbezpieczniej jest taką szklaną szklarnię umieścić w miejscu dobrze nasłonecznionym, ale też osłoniętym od wiatru. Szklarnię zawsze trzeba też odpowiednio zakotwiczyć, aby nie została uszkodzona podczas burz i huraganów.
Ściany takiej szklarni zazwyczaj są oparte o metalową, aluminiową konstrukcję, która przytrzymuje przeszklenia. Te mogą być wykonane z płyt poliwęglanowych, ale mogą być też wykonane z tradycyjnych, hartowanych szyb o specjalnych właściwościach. Poprzez proces hartowania szkła nadaje się mu wytrzymałość nawet 4-krotnie wyższą od wytrzymałości klasycznej szyby.
Dodatkowo, hartowanie szkła pozwala na dodanie mu jeszcze jednej ważnej właściwości – w przypadku rozbicia dokonuje się to w taki sposób, że powstają kawałki o nieostrej strukturze. Z kolei poliwęglan kusi swoją niesamowitą lekkością- płyty z niego wykonane łatwo się transportuje i instaluje w miejscu docelowym.
Owoce w szklarni – jakie uprawiać?
Tak naprawdę, rodzaj owoców w dużej mierze zależy od tego, jak duża będzie to szklarnia. Na pewno jednak możemy się pokusić o takie odmiany jak:
- Arbuzy – owoc, który bardzo lubi słońce i wysoką temperaturę, ale ze względu na swoją wielkość docelową- wymagający sporo miejsca w szklarni.
- Melony – owoce tropikalne, które wymagają przestrzeni, ale też bardzo intensywnego nawożenia.
- Cytrusy – są to owoce do szklarni, które można uprawiać w wielu odmianach- zarówno mandarynki, pomarańcze, klementynki, limonki jak i cytryny. Pamiętajmy jednak, że o ile są to odpowiednie owoce do szklarni- nie są one jednoroczne, a po sezonie trzeba je w odpowiednich warunkach zimować.
- Truskawki oraz poziomki – zarówno odmiany rosnące w gruncie jak i odmiany dedykowane do tego, aby hodować je w formie zwisającej oraz pnącej.
Możliwe aranżacje szklarni
To, jaka aranżacja szklarni okaże się najlepsza najmocniej jest uwarunkowane rodzajem owoców, jakie będziemy chcieli tam umieścić. Sprawdza się zarówno uprawa bezpośrednio w gruncie jak i uprawa w donicach. Pamiętajmy jednak, żeby zawsze zachować odpowiednią rozstawę stosowną dla danego gatunku rośliny. Na początku, kiedy sadzimy małe sadzonki może się nam wydawać, że trzeba to zrobić gęsto, aby zaoszczędzić miejsce w szklarni. Rośliny jednak nie rosną dobrze w dużym zbiciu, gorzej owocują, pojawiają się choroby grzybowe, a plony są niskie. Spore listowie może spowodować, że dostęp do szklarni będzie utrudniony.
Akcesoria do szklarni, które ułatwiają życie
Dobrze, aby taka szklarnia posiadała okno, które ułatwi cyrkulację powietrza w upalne dni- będzie to skutecznie zapobiegało ewentualnemu pojawianiu się chorób grzybowych. przypadku niektórych roślin, ich wymagania uprawowe oznaczają konieczność częściowego osłaniania ich przed intensywnym promieniowaniem. W takim przypadku sprawdzi się siatka zaciemniająca, którą można podwieszać na specjalnych haczykach. Dzięki niej owoce w szklarni będą rosły znacznie lepiej, możemy też wybrać, jaki poziom krycia ma posiadać taka siatka.
Autor:
Zuzanna Kowalczyk – autorska wielu tekstów poradnikowych
związanych z uprawą warzyw i owoców.
Źródło:
- David Gerald Hessayon, Rośliny w szklarniach, 1997.
Szklarnia ogrodowa to marzenie przy uprawie warzyw i owoców 🙂 W naszych warunkach pogodowych, gdzie raz mamy upał, a raz intensywny deszcz, taka forma hodowli roślin jest idealna. W prawdzie niezbyt podoba mi się postawiona w ogrodzie szklarnia, tak wiecie, wizualnie. Ale cóż, zawsze coś za coś 🙂