Jest mnóstwo nowych odmian malin, co powoduje u nas frustrację, gdyż zaczynamy się gubić, kiedy maliny należy przycinać. Latem, czy jesienią, jednoroczne pędy, czy dwuletnie, a może starsze? Które pędy należy przyciąć tuż przy ziemi, które wyrwać całkowicie, a które ucinamy w znacznej odległości od podłoża? Czy zależy to również od tego, kiedy sadzonki zostały wkopane w ziemię? Postaramy się na te pytania odpowiedzieć i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Kiedy obcinamy maliny letnie?
Cięcie malin nie zależy od odmiany (gatunku) tego krzewu, ale od tego, czy jest to malina letnia, czy jesienna. Ta pierwsza owocuje na pędach dwuletnich, czyli jednoroczne pędy musimy zostawić do następnego roku. Dwuletnie gałązki wydają owoce i gdy zbierzemy je wszystkie, będziemy mogli zabrać się za przycinanie malin właśnie tych, które w tym roku wydały owoce.
Obcinać maliny letnie możemy tuż po ich zbiorze, gdy nie ma już więcej na gałązkach owoców ani zawiązanych kwiatów. Łatwo to zresztą zauważyć, ponieważ pędy maliny letniej po owocowaniu szybko usychają. Kiedy obcinamy maliny z suchych pędów, warto przyciąć także zielone pędy, by na jednym krzewie pozostawić jedynie 6 jednorocznych pędów.
Jeżeli niektóre gałązki są zbyt wysokie (nadmiernie wybujałe), warto je troszkę skrócić, ale nie za dużo. Dzięki temu w następnym sezonie maliny dobrze obrodzą. Pojawią się duże owoce, a ich zbiór będzie obfity.
Kiedy obcinamy maliny jesienne?
Maliny jesienne wymagają innego traktowania. Do przycinania malin przystępujemy najwcześniej późną jesienią, a najpóźniej wczesną wiosną. W przeciwieństwie do malin letnich cięcie malin jesiennych robimy „jak leci”, czyli wszystkie pędy zostają skrócone. Nie zostawiamy żadnych odrostów ani zbyt długich kikutów, ponieważ obcinanie malin jesiennych musi odbywać się tuż przy ziemi, na wysokość 5 cm.
Wiosną z wybijających się młodych pędów wyrywamy te, które zbytnio zagęszczają całość. Najlepiej zrobić to tak, by powstał szpaler, taki sam, jaki był przy nasadzaniu krzewów. Z wyrwanych pędów razem z korzeniami możemy pozyskać nową sadzonkę. Przycinanie malin na sadzonki robimy na wysokości 20- 30 cm i musi ona mieć tylko jeden pęd.
Tak pozyskaną sadzonkę możemy posadzić w innej części ogrodu. Maliny lubią, gdy im się zmienia miejsce. Zwykle po 7 latach należy wszystkie przesadzić albo postarać się o młode nowe sadzonki, a te siedmioletnie przeznaczyć na kompost.
Narzędzia do obcinania malin
Jest wiele narzędzi do cięcia:
- nożyce,
- noże,
- sekatory.
Z tych trzech najlepiej zda egzamin sekator. Kiedy obcinamy maliny, są one suche lub jeszcze zielone, ale obydwie gałązki są miękkie i łatwe do ścięcia sekatorem. Narzędzie to może mieć proste ostrza lub wygięte. Z jednym nożem do cięcia, a drugim tępym lub obydwa ostrza ostre. Nie ma szczególnego znaczenia co do ostrzy sekatora przy cięciu malin. Sekator trzymamy w jednej ręce. Dzięki temu druga ręka będzie przytrzymywać roślinkę przeznaczoną do skrócenia.
Kiedy sadzić maliny z pozyskanych sadzonek?
Sadzonki, zarówno te kupione w sklepie ogrodniczym, jak i te, które sami pozyskaliśmy, sadzimy jesienią lub wiosną. Sadzenie malin jesienią przyczyni się do szybszych zbiorów owoców pod koniec wiosny. Kiedy sadzimy maliny wiosną, zbiór następuje dopiero jesienią lub następnego roku późną wiosną.
Oczywiście dotyczy to malin z odsłoniętym systemem korzeniowym. Jeżeli bowiem mamy kupione maliny w doniczce, sadzenie malin może odbywać się o każdej porze roku oprócz zimy. Kiedy sadzimy maliny z doniczki, ich system korzeniowy jest oblepiony ziemią. Pamiętajmy, by podlać maliny w doniczce i dopiero potem je z tej doniczki wyjmować. Wówczas gleba będzie się mocno trzymać korzeni.
Nie możemy jednak przesadzić z podlewaniem, gdyż zbyt obfita ilość wody wytworzy błoto, które spłynie z systemu korzeniowego, co nie jest dobre dla rośliny. Na sadzenie malin wybierajmy pogodny dzień bez opadów i silnego wiatru. Nie musi świecić słońce. Dołek wykopujemy na tyle głęboki, by korzenie wraz z glebą znalazły się 20 cm poniżej powierzchni warstwy ogrodowej. Wsadzoną sadzonkę obsypujemy ziemią i podlewamy.
Autor tekstu:
Beata Goździk – autorka książki „Bierz plecak i lecimy”
oraz lektor audiobooka o tym samym tytule.
Źródła:
- Justyna Krulczuk, Uprawa malin w ogrodzie i gospodarstwie, 2018,
- https://www.domowamozaika.pl/jak-sadzic-maliny-zeby-sie-nie-rozrastaly.
Właśnie – dobrze, że jest ten podział, na cięcie wiosenne i letnie. Bo to bardzo istotna kwestia. A jak czytam niektóre artykuły to na prawdę widać, że pisał to ktoś bez pojęcia…