Truskawki należą do bardzo cennych roślin uprawianych w przydomowych ogrodach. Mają wiele zalet. Zajmują niewiele miejsca, a już w następnym roku po posadzeniu zaczynają owocować. A do tego są bardzo smaczne.
Kilka ogólnych informacji o truskawkach
Truskawki należą do bardzo popularnych owoców nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Doskonale sprawdzają się, nie tylko jedzone solo, ale także jako dodatek do ciast i innych deserów. Są świetne również na przetwory, można je również mrozić. Truskawki powstały przypadkiem. W XVIII wieku doszło do skrzyżowania poziomki wirginijskiej i południowoamerykańskiej poziomki chilijskiej. W ten sposób powstały cieszące się ogromną popularnością truskawki.
Polska jest jednym z największych na świecie producentów tych owoców. Obecnie istnieje około 2 tysiące odmian truskawek. Łatwo znaleźć takie, które idealnie sprawdzą się w przydomowym ogrodzie.
Wymagania truskawek
Truskawka w ogrodzie będzie dobrze rosła i obficie owocowała, jeśli wybierzemy dla niej odpowiednie miejsce w ogrodzie. Truskawka w ogrodzie najlepiej będzie się czuła posadzona na żyznej, zasobnej w próchnicę glebie. Truskawki w ogrodzie powinno się uprawiać w lekko kwaśnej ziemi.
Owoce te lubią także słońce. Truskawka w ogrodzie nie powinna więc rosnąć w zacienionym miejscu. Do tego należy pamiętać, aby truskawki w ogrodzie nie sadzić na podłożu, na którym wcześniej uprawialiśmy kapustę, ziemniaki, kalafiory, pomidory czy maliny.
Aby truskawki się nie psuły
Truskawki należą do bardzo delikatnych owoców. Truskawki w ogrodzie nie będą się psuły, jeśli ziemię wokół nich wyłożymy czarną folią. Dodatkowo owoce będą czyste. Wykładając wokół truskawek czarną folię, zaoszczędzimy sobie też trochę pracy. Będzie ona stanowiła doskonałą ochronę przed chwastami.
Wokół truskawek można również rozłożyć słomę. Ściółkowanie słomą również zapobiegnie zabrudzeniu i psuciu owoców. Dodatkowo zarówno słoma, jak i folia ochronią glebę przed utratą wody. Do ściółkowania truskawek można użyć także agrowłókniny.
Sadzimy truskawki
Sadzenie truskawek kiedy najlepiej to zrobić?
Jeśli mamy własną rozsadę truskawek, to wybieramy ją bezpośrednio przed sadzeniem. Sadzonki truskawek pobieramy ze zdrowych i dobrze owocujących roślin jednorocznych lub dwuletnich. Sadzonki truskawek można również kupić w szkółkach czy centrach ogrodniczych.
O tym, gdzie jeszcze można kupić sadzonki truskawek przeczytasz na http://www.ogrodowydom.pl/gdzie-kupic-sadzonki-truskawek.
Sadzenie truskawek kiedy – również te kupione sadzimy jak najszybciej. Sadzonki truskawek sadzimy w wilgotną glebę. Do amatorskich upraw w ogrodzie warto wybierać odmiany, które powtarzają owocowanie. Taką odmianą jest na przykład „Talizman”.
Sadzenie truskawek kiedy można zacząć?
Można to zrobić w połowie lipca lub na wiosnę. Posadzone w lipcu będą owocować już w następnym roku. Do odmian, które świetnie sprawdzą się w ogrodzie należą:
- Ananasowa z Grójca. To odmiana bardzo wczesna i obficie owocująca;
- Regina. Jedna z najwcześniejszych odmian. Owoce są bardzo smaczne i aromatyczne;
- Senga Sengana. To odmiana występująca również pod nazwą Faworytka. Owoce są bardzo smaczne, nadają się na przetwory.
Wśród ogrodników-amatorów duże zainteresowanie budzą odmiany truskawek, które mogą być uprawiane w wiszących donicach na balkonie. Jedną z takich stosunkowo już starych odmian jest Sonjana.
Zwisające odmiany truskawek można uprawiać na balkonie także w skrzyni czy donicy. Należy jednak przygotować im kratki, po których będą mogły się wspinać. Truskawki rosnące na balkonie wymagają regularnego podlewania oraz nawożenie. Jeśli chodzi o nawozy, to najlepiej wybierać te naturalne.
Truskawki to bardzo smaczne i cenne owoce. Są słodkie, pyszne i bogate w witaminę C. W ich uprawie najważniejsze jest systematyczne usuwanie chwastów. Pamiętajmy też, że w czasie suszy musimy je podlewać. Róbmy to jednak uważnie, gdyż owoce te nie lubią zbyt dużo wody. Truskawki najobficiej owocują przez 3,4 lata. Po upływie tego czasu wprawdzie owocują w dalszym ciągu, ale owoców jest już mniej i są coraz drobniejsze. Jest to sygnał, że należy kupić i posadzić nowe sadzonki.
Artykuł napisała:
Kinga – miłośniczka ogrodnictwa i zdrowego żywienia
Źródło:
- Krulczuk, Uprawa owoców jagodowych. Poradnik praktyczny.
Teraz mamy sezon truskawkowy 🙂 Zazdroszczę tym, którzy mają swoje plony, bo w sklepach i na bazarach syto trzeba zapłacić za świeże truskawki. A tak wielu je uwielbia 😉