Kwiatowa skarpa lub część ogrodu położona na pochyłościach terenu są interesującym urozmaiceniem ogrodu. Urządzenie skarpy kwiatowej nie jest trudne. Obsadzając sztucznie zbudowaną skarpę czy też aranżując naturalnie nachyloną pochyłość terenu nie koniecznie należy ograniczać się tylko do typowo skalnych roślin. Na takie rabaty warto wprowadzić także typowe byliny rabatowe. Warto też pamiętać o tym, że skalną rabatę warto połączyć z murkiem składającym się z kilku kondygnacji.
Kolorowa rabata w pełnym słońcu
Na rabacie, które jest zupełnie odsłonięta i przez większość część dnia mocno nasłoneczniona muszą znaleźć się rośliny, które tolerują suche podłoże i lubią kąpać się w promieniach słonecznych. Idealne rośliny na suchą skarpę to:
- omżyn „Nanhoe Blue”. Roślina ma filoetowoniebieskie kłosy kwiatostanów;
- ostrogowiec;
- róża pomarszczona na przykład odmiany „Dagmar Hastrup” o różowych kwiatach.
Rośliny na suchą skarpę to także macierzanka (ma liliowy kolor kwiatów), lawenda, przetacznik kłosowy, posłonek. W słonecznym miejscu bardzo efektownie prezentuje się również kwitnąca od czerwca do lipca dziewanna jedwabista.
Skarpa kwiatowa z roślin kwaśnolubnych
W przypadku rabaty kwiatowej, zakładanej w miejscu, w którym gleba ma kwaśny odczyn, najlepiej jest wybrać rośliny, które w takich warunkach będą czuły się najlepiej.
Warte polecenia w tym przypadku rośliny na suchą skarpę to wrzosy (są mniej wrażliwe na brak wody niż wrzośce). Na takiej skarpie warto posadzić również kilka krzewów. Idealne krzewy na skarpę to odmiany miniaturowe.
Polecamy krzewy na skarpę takie, jak miniaturowe odmiany jałowców i sosen. W kwaśnej glebie krzewy te powinny czuć się bardzo dobrze. Składająca się w wrzosów, miniaturowych sosen i jałowców rabata będzie ozdobna przez cały rok. Warto posadzić na niej także goryczkę chińską.
Te rośliny na skarpę doskonale będą rosły właśnie w kwaśnej glebie. Goryczka chińska lubi dużo słońca, ale nie promienie słoneczne nie mogą jej zbyt mocno ogrzewać. Warto więc znaleźć dla niej miejsce, które w południe jest ocienione.
Niskie krzewy i kwitnące rośliny do skalnego ogródka
Wymienione wyżej iglaki to nie jedyne krzewy na skarpę. Do niskich krzewów doskonałych na skarpy należą także: irga pozioma i pełzająca (wymagają kwaśnej gleby), sosna górska, jałowiec łuskowaty.
Na skarpie doskonale wyglądają również rośliny płożące. Rośliny płożące na skarpę to nie tylko wspomniana już irga pełzająca, ale także jałowiec płożący czy szczodrzeniec położony. Ten ostatni krzew ma wysokość 20 cm, zakwita w maju.
W ogrodzie skalnym koniecznie należy posadzić także rojniki, które doskonale sprawdzą się jako rośliny płożące na skarpę. Do nasadzeń w ogrodach skalnych są to idealne rośliny, są bardzo łatwe w hodowli. Wszystkie rośliny płożące na skarpę dobrze znoszą zarówno duże nasłonecznienie, jak i okresową suszę. Do bardzo wartościowych roślin skalnych, która tworzy bardzo piękne płaszczyzny złożone ze srebrzystoszarych liści i białych kwiatów należy rogownica. Inne rośliny na skarpę, które zasługują na zainteresowanie to: goździk pierzasty, gipsówka płożąca. Na rabatach skalnych z żyzną, przepuszczalną glebą warto posadzić także irysy karłowe.
Zalety skalnych ogrodów
Suche skarpy czy też ogrody skalne od kilku lat są bardzo modne. Zakładając suchą skarpę, warto kierować się naturalnym światem roślin. Zaletą takiego suchego ogrodu jest między innymi to, że rośliny na skarpę to w dużej mierze byliny lub krzewy. A to oznacza, że w jednym miejscu mogą być uprawiane przez kilka lat. Plusem jest też to, że rośliny na skarpę możemy niemal przez cały czas uzupełniać. Bez problemu też można je wymieniać na nowe okazy bez ponoszenia dużych kosztów.
Gatunków roślin idealnych na suche skarpy jest obecnie całe mnóstwo. Rośliny do skalnego ogrodu należy dobierać kierując się przede wszystkim ich wymaganiami. Są to w większości mało wymagające gatunki, ale i tak należy poświęcić im trochę uwagi. Rośliny skalne także atakowane są przez szkodniki – pamiętajmy o tym.
Artykuł napisała:
Inga – miłośniczka skalniaków i ogrodów na skarpach
Źródło:
- Rośliny na skalniaki, Wydawnictwo: Dragon, 2017,
- http://www.dom365.eu/jakie-posadzic-rosliny-na-skarpe.
Skarpa wbrew pozorom jest na prawdę trudna w sensownym jej zagospodarowaniu. Dziekuję za szereg rad. W tym sezonie planuje generalny „remont” mojej skarpy 🙂 Na pewno skorzystam z zaproponowanych rozwiązań 🙂