W ostatnim czasie ogromną popularnością w polskich ogrodach cieszą się trawy ozdobne. Ogród z trawami ozdobnymi prezentuje się naprawdę pięknie. Wyjątkowej urody trawy ozdobne nabierają jesienią. Niektóre gatunki mogą zdobić rabaty również przez zimę. Jak pielęgnować trawy ozdobne? Z czym łączyć trawy ozdobne?
Ogród z trawami ozdobnymi: dlaczego warto?
Przez lata trawy ozdobne nie były chętnie sadzone w ogrodach. Uważano je raczej za rośliny drugiego planu. Dzisiaj sytuacja jest zupełnie inna. Bardzo często to właśnie trawy ozdobne stanowią pierwszy plan. Wiele z nich nie ma dużych wymagań, a jednocześnie są niezwykle dekoracyjne. Ich uroda dostrzegalna jest także zimą. Każdy, kto chociaż raz widział oszronione pióropusze traw ozdobnych z pewnością zapragnie wprowadzić je do własnego ogrodu.
Trawy ozdobne pięknie wyglądają praktycznie w każdym ogrodowym zakątku. Wielość odmian sprawia, że bez trudu znajdziemy takie trawy, które pozwolą nam stworzyć ogród idealnie wpisujący się w indywidualne preferencje.
Stanowisko dla traw ozdobnych
Decydując się na ogród z trawami ozdobnymi, należy przede wszystkim pamiętać o wyborze odpowiedniego stanowiska. Trawy ozdobne najlepiej rosną na stanowisku słonecznym. Im więcej światła, tym lepiej. Wyjątkiem są jedynie gatunki o pstrych liściach, które lepiej czują się na stanowisku z rozproszonym światłem.
Sadząc trawy ozdobne w cieniu, trzeba liczyć się z tym, że rośliny staną się słabe i wiotkie. Decydując się na gatunki nie w pełni odporne na mróz, należy wybrać dla nich miejsca zaciszne. Do takich traw ozdobnych zalicza się:
- trawa pampasowa;
- rozplenice;
- miskant cukrowy.
Dobrze jest także okrywać je na zimę. Zwiększy to szanse na to, że trawa ozdobna do ogrodu cieszyć będzie nasze oczy przez lata.
Pielęgnacja traw ozdobnych: podlewanie
Jeśli chodzi o pielęgnację traw ozdobnych, to rośliny te mają bardzo małe wymagania. Wiele gatunków doskonale znosi suszę i bardzo dobrze czuje się nawet na podłożu wydmowym. Wprawdzie są trawy ozdobne, które dobrze czują się na podłożu wilgotnym, ale jest ich niewiele.
Znaczna większość na podłożu wilgotnym czuje się źle. Trawą ozdobną do ogrodu, która szczególnie nie lubi wilgoci w podłożu jest piękna trawa pampasowa. Trawy ozdobne podlewamy wyłącznie wówczas, gdy susza trwa naprawdę długo.
Pielęgnacja traw ozdobnych: nawożenie i profilaktyka chorób
Ogród z trawami ozdobnymi jest rzadko atakowany przez szkodniki i choroby. W efekcie nie trzeba sięgać po środki ochrony roślin. Jeśli chodzi o nawożenie, to wiosną postawić można na kompost bądź nawóz wieloskładnikowy, który znajdziemy w każdym sklepie ogrodniczym.
Warto pamiętać, że trawy ozdobne zasilamy wyłącznie wtedy, kiedy ich wzrost jest słaby. Jeśli trawy będą miały zbyt wiele nawozu, stracą ładny pokrój, gorzej będą przechodziły zimę, zaczną się pokładać, pojawią się rozłogi. Dlatego nigdy nie należy przekraczać dawki nawozu określonej przez producenta.
Z czym łączyć trawy ozdobne?
Z czym łączyć trawy ozdobne to częste pytanie zadawane przez osoby, które dopiero wprowadzają trawy ozdobne do swojego ogrodu. Okazuje się, że trawa ozdobna do ogrodu daje naprawdę ogromne możliwości kompozycyjne. Założyć można barwną rabatę, na której znajdą się na przykład:
- budleje;
- jeżówki;
- krwawnik pospolity.
Uzupełnieniem kwiatowo – trawiastej rabaty są niskie byliny. Doskonałym wyborem są żurawki. Inne rośliny, z którymi trawy ozdobne pięknie się komponują to:
- bergenia sercowata – atutem tej rośliny jest to, że pięknie prezentuje się nie tylko latem, ale również jesienią;
- funkia Siebolda – zwraca uwagę charakterystycznym niebieskawym zabarwieniem liści;
- języczka pomarańczowa.
Ta ostatnia roślina to nasza propozycja dla turzyc.
Ogród z trawami ozdobnymi
Ogród z trawami ozdobnymi to naprawdę doskonały wybór. Jeśli tylko wybierzemy dla traw odpowiednie stanowisko, postawimy na dobry gatunek, możemy być pewni, że trawy przez lata będą zdobiły nasz ogród, jednocześnie nie wymagając praktycznie żadnych zabiegów. Jedyne, o czym trzeba będzie pamiętać to ich przycięcie wczesną wiosną. Biorąc jednak pod uwagę walory estetycznej, jest to naprawdę niewiele.
Artykuł napisała:
Iga – wieloletnia ogrodniczka – samouk
Źródło:
- http://www.wyobraznia.eu/gatunki-traw-ozdobnych/,
- Monika Henschke, Trawy ozdobne do warunków klimatycznych Polski, 2017.
Jestem fanką traw ozdobnych. Wiele gatunków gości w moim ogródku. Pamiętajmy, że niskie gatunki traw ozdobnych sprawdzą się do obsadzenia skalniaków. Jednak przed zakupem sprawdźmy czy konkretny gatunek trawy nie rozrasta się zbytnio. W momencie gdy dysponujemy niewielkim metrażem ogrodu, może być to problematyczne 🙂