Komary są insektami, które można spotkać w niemal każdym zakątku świata. Część z nich jest tylko przykrym utrapieniem, ale należy mieć też świadomość tego, że są gatunki, których ugryzienie powoduje nie tylko niekomfortowe swędzenie, ale jest też w stanie przenosić wiele niebezpiecznych dla człowieka chorób.
Na jakie komary jesteśmy narażeni w Polsce?
Komary niezwykle skutecznie są w stanie uprzykrzyć życie, szczególnie w czasie ciepłych i wilgotnych miesięcy. W Polsce badacze rozróżnili aż 47 gatunków tych owadów, przy czym tym najczęściej spotykanym jest komar pospolity i komar widliczki. Występujące w Polsce gatunki nie są co prawda groźne dla życia i zdrowia człowieka, jednak bez wątpienia spotkanie z nimi do najprzyjemniejszych nie należy. Samice komarów w wilgotnych miejscach są w stanie złożyć nawet kilka tysięcy jaj, co w krótkim czasie daje ogrom tych irytujących owadów (okres ich wylęgu od momentu złożenia jaj to zaledwie trzy tygodnie).
Wbrew pozorom komary nie gryzą przypadkowo napotkane osoby. Istnieje szereg czynników, które zwiększają szansę na bycie zaatakowanym przez owada. Co najbardziej przyciąga komary? To przede wszystkim:
- mężczyźni o większej posturze (to oni najczęściej padają ofiarami ugryzień),
- zawarty w pocie kwas mlekowy i amoniak,
- ciąża,
- według badań bardzo często ofiarami komarów padają osoby o grupie krwi 0,
- osoby będące pod wpływem alkoholu,
- osoby o ”słodkim” zapachu.
Komary są aktywne szczególnie wczesnym rankiem i wieczorem, szczególnie jeśli wilgotność powietrza jest bardzo duża. Nie znoszą zbyt dobrze słońca, dlatego też kontentują się na zacienionych miejscach.
Jak się skutecznie chronić przed komarami?
Obecnie na rynku preparaty na komary dostępne są w ogromnej ilości, niestety nie wszystkie z nich będą działały równie skutecznie. Oczywiście można stosować preparaty przeznaczone do spryskiwania ubrań czy ciała, jednak jeżeli zadziałają to nie na długo. Warto zatem zadbać o długotrwałe zabezpieczenie przed komarami, szczególnie jeżeli dysponujemy własnym ogrodem, w którym w okresie letnim i wiosennym spędzamy mnóstwo czasu. Tak powszechnie promowane urządzenia wpinane do gniazdek w żaden sposób nie działają skutecznie, a co za tym idzie ich nabycie jest tylko niepotrzebnym wydatkiem. Wybierając preparat na komary należy zwrócić uwagę na to, czy w ich składzie znajduje się cypermetryna. Co prawda w odstraszaniu komarów jest dość skuteczna, jednak działa jedynie w przypadku, w którym temperatura nie przekracza 22°C, ale nie jest też niższa niż 20° C. W temperaturach wykraczających poza ten zakres środki na komary zawierające cypermetrynę nie zadziałają.
Po jakie środki warto sięgnąć by skutecznie i na długo pozbyć się problemu z komarami? Dobrym rozwiązaniem mogą być między innymi naturalne preparaty ONE SHOT NATURAL – ich działanie jest możliwe nawet przez 3 miesięcy. Dłuższą ochronę przed komarami można zapewnić poprzez zastosowanie ONE SHOT 100% – warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jego skład bazuje na wykorzystaniu różnego rodzaju substancji chemicznych.
Być może niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że larwy komarów często znajdują się w zbiornikach wodnych. Dlatego chcąc się pozbyć problemu należy stosować preparat, który usunie je z wody (jak np, AQUATAIN).
Inne sposoby walki w komarami
Komary atakują nie tylko na zewnątrz, często przedostają się również do wnętrza domu. Dlatego też ważne jest zastosowanie mechanicznej bariery w oknach czy drzwiach tarasowych, w postaci np. moskitiery. Według wielu osób istnieje wiele gatunków roślin, które są nie tylko estetyczne, ale także działają zniechęcająco na komary. Jest to przede wszystkim rośliny takie jak:
- Plektrantus koleusowaty (często zwany także komarzycą),
- aksamitki,
- mirt zwyczajny,
- Żeniszek,
- kocimiętka Faassena,
- szałwia lekarska,
- rozmaryn lekarski,
- trawa cytrynowa.
W Polsce nie występują gatunki komarów, które mogłyby przenosić choroby, co nie oznacza jednak, że spotkanie z nimi należy do przyjemnych, a ochrona przed nimi zbędna.