Byliny cebulowe należą do roślin wyjątkowo chętnie sadzonych w przydomowych ogrodach. Do tych, które cieszą się ogromną popularnością należą hiacynty.
Kilka ogólnych informacji o hiacyntach
Hiacynty w ogrodzie sadzone są bardzo chętnie z uwagi nie tylko na piękne kwiaty, ale także cudowny zapach. Hiacynty w ogrodzie możemy podziwiać dość długo, zakwitają w kwietniu i kwitną aż do maja.
W ogrodach uprawiany jest hiacynt wschodni. Roślina ta pochodzi z krajów położonych we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Uprawiali ją już starożytni Grecy i Rzymianie. Obecnie znanych jest ponad 100 odmian tych pięknych kwiatów. Mają one bardzo różnorodną barwę kwiatów. Hiacynty w ogrodzie mogą mieć kwiatostany białe, czerwone, żółte, niebieskie lub purpurowe.
Jak je uprawiać?
Uprawa hiacyntów jest podobna do uprawy innych roślin cebulowych. Musimy więc pamiętać, że ich okres wegetacji jest stosunkowo krótki.
Glebę przed sadzeniem należy więc przygotować bardzo starannie. Najlepiej uprawa hiacyntów uda się na stanowisku słonecznym.
Ale warto wiedzieć, że posadzone w zacienionym miejscu hiacynty będą miały mniej okazałe kwiatostany, za to dłużej utrzymają się na pędach. Uprawa hiacyntów możliwa jest w przepuszczalnym, żyznym podłożu. Odczyn gleby powinien być obojętny. Od razu po przekwitnięciu powinniśmy usunąć suche kwiatostany.
Pozostawione na roślinie wytworzą owoce, a to bardzo mocno osłabia cebule. Liście zostawiamy do chwili aż uschną. Cebul hiacyntów nie musimy wykopywać na zimę. Większość dostępnych obecnie w sprzedaży odmian jest odpornych na niskie temperatury. Jedynie w czasie mrozów mogą przemarznąć.
Na wszelki wypadek, po pierwszych przymrozkach, przykryjmy cebule kompostem korowym, słomą, gałęziami świerków. Najlepsza pora na sadzenie hiacyntów to oczywiście jesień. Zanim rozpoczniemy sadzenie hiacyntów, przygotujmy dobrze glebę. Możemy zasilić ją na dwa tygodnie przed sadzeniem nawozami mineralnymi. Cebule sadzimy na głębokość 10 cm.
Czy hiacynty trzeba podlewać?
Decydując się na sadzenie hiacyntów, pamiętajmy, że w okresie intensywnego wzrostu i kwitnienia musimy zadbać o to, aby gleba, w której rosną była stale wilgotna. Podlewanie hiacyntów musimy jednak wykonywać bardzo ostrożnie. Podlewanie hiacyntów nie może być zbyt obfite, gdyż zaczną gnić ich cebule.
Hiacynty można sadzić nie tylko na rabacie, ale także w krzynkach i donicach. W tym przypadku podlewanie hiacyntów może być bardziej obfite, gdyż podłoże szybciej wysycha w pojemnikach niż ziemia na rabacie.
Odmiany hiacyntów, które warto posadzić
Hiacynty należą do wiosennych roślin cebulowych. Posadzone jesienią przywitają nam pięknymi kolorowymi i pachnącymi kwiatami. Do odmian hiacyntów, które warto mieć w swoim ogrodzie należą:
- „Pink Pearl”. To stosunkowo stara odmiana, powstała w 1903 roku. To odmiana wielkokwiatowa, z jednej cebuli wyrasta kilka łodyg z jaskraworóżowymi kwiatami;
- „Delft Blue”. Odmiana o porcelanowoniebieskich kwiatach. Tę odmianę warto mieć w ogrodzie między innymi dlatego, że jest bardzo odporna na choroby;
- „Jan Bos”. Odmiana wyhodowana w 1910 roku. Wytwarza kwiatostany w karminowo-czerwonym kolorze o średnicy około 3 cm;
- „Gispy Queen”. Roślina wytwarza kwiaty w jasno łososiowym kolorze. Odmiana ta nadaje się także na kwiaty cięte.
Hiacynty to rośliny, które świetnie sprawdzają się w nasadzeniach jednogatunkowych, ale nie tylko. Pięknie komponują się również z innymi roślinami cebulowymi. Możemy stworzyć kwietne kobierce, łącząc hiacynty z krokusami, tulipanami i narcyzami. Hiacynty można uprawić również w pojemnikach ustawionych na balkonie czy tarasie. Głębokość sadzenia jest zbliżona do tej w gruncie. Sadząc hiacynty w pojemnikach pamiętajmy o warstwie drenażu. Podłoże powinno być przepuszczalne.
Hiacynty należą do chętnie sadzonych w ogrodach roślin cebulowych. Z kwiatów hiacyntów pozyskiwane są olejki eteryczne, które służą do produkcji perfum i innych kosmetyków. Cebule hiacyntów mogą zimować w gruncie, ale można je też wykopać i przechować w domu.
Artykuł napisała:
Milena – doświadczona ogrodniczka
Źródło:
- Joanna Krause, Tulipany i hiacynty, 1986,
- http://www.pieknydom.eu/jak-i-gdzie-najlepiej-uprawiac-hiacynty.
Hiacynty to bardzo popularne rośliny ogrodowe 🙂 Jednak niewielu z nas wie, że nie warto sadzić ich w miejscu grządek. Pozostałe po ogórkach czy pomidorach w glebie związki, mogą sprawić ze nasze roślinki nie będą się dobrze rozwijać.