Artykuł partnera.
W ostatnich latach widać wśród rolników rosnące zainteresowanie burakiem pastewnym. I nie powinno to dziwić, ponieważ jest on wartościowym źródłem paszy dla różnych gatunków zwierząt hodowlanych, stanowiąc wydajne źródło energii. Aby plony tej rośliny były wysokie, trzeba jednak zadbać o właściwe warunki uprawy. Kiedy burak pastewny plonuje najlepiej?
Wysoka suma opadów i słabo przepuszczalne podłoże
Buraki pastewne mogą być z powodzeniem uprawiane na słabych glebach, nawet V klasy, ale pod warunkiem, że są to gleby o głębokim podglebiu i słabo przepuszczalnym podłożu. Plony nie będą jednak wtedy tak wysokie, jak mogłyby być, gdyby roślinom zostały zapewnione najodpowiedniejsze warunki pogodowe i glebowe. Burak pastewny plonuje najlepiej w regionach o wysokiej sumie opadów atmosferycznych. Wówczas plony przekraczające 1000 q/ha wcale nie są rzadkością. Na wysokość plonów buraka pastewnego wpływa także odpowiedni przedplon. Dobrym przedplonem dla tej rośliny są zboża i ziemniaki.
Odpowiedni termin siewu, niezbędne nawożenie i ochrona przed chwastami
Najlepszym terminem siewu buraka pastewnego jest II dekada kwietnia. Odpowiednia jest też I dekada, a na terenach północnowschodnich również III dekada tego miesiąca. Przed siewem należy wykonać uprawki przedsiewne na głębokość do 6 cm – podobnie jak w przypadku buraka cukrowego. Należy wysiewać 18-20 kg/ha odmian wielokiełkowych i 6-8 kg/ha odmian jednokiełkowych. Szeroki wybór nasion buraka pastewnego oferuje między innymi Małopolska Hodowla Roślin z Krakowa. W jej ofercie dostępne są zarówno odmiany jednokiełkowe, takie jak Centurion, Syriusz Bis o białym korzeniu i Solidar Bis o żółtopomarańczowym korzeniu, jak też odmiany wielokiełkowe: Rekord Poly (czerwony), Ursus Poly (żółtopomarańczowy) i Zentaur Poly (biały).
Aby plony buraka pastewnego były wysokie, konieczne jest odpowiednie nawożenie. Wiosną należy wykonać nawożenie azotowe w ilości 100-150 kg N/ha (2/3 dawki przedsiewnie i 1/3 dawki pogłównie – najpóźniej do połowy czerwca), a jesienią nawożenie fosforem i potasem w ilości 80-120 kg P2O5/ha oraz 150-200 kg K2O/ha. Warto zastosować także nawożenie organiczne obornikiem w ilości 30-40 t/ha lub rozdrobnioną słomą w drugim roku uprawy. Do ochrony buraków pastewnych przed chwastami najlepiej wykorzystać preparaty sprawdzone w przypadku buraków cukrowych, które są zarejestrowane także dla buraków pastewnych.
Zbiór w odpowiednim terminie i właściwy sposób przechowywania korzeni
Buraki pastewne są bardzo wrażliwe na jesienne przymrozki, więc ich zbiór należy przeprowadzić wcześniej niż zbiór buraków cukrowych, a mianowicie w pierwszej połowie października. Po zebraniu korzenie trzeba chronić przed przemarznięciem i przegrzaniem, tak aby nie gniły. Optymalna temperatura przechowywania tych roślin, która gwarantuje najniższe straty plonów, kształtuje się w zakresie 2-4°C.