Okres wiosenno-letni niezwykle sprzyja pracom w ogrodzie. Kto bowiem nie chciałby znaleźć w nim owoców słodkich i soczystych o mięciutkiej skórce? Jednym z najpopularniejszych owoców, które są sadzone, także przez amatorów w tej dziedzinie, jest drzewo brzoskwiniowe. Zanim jednak przejdzie się do sadzenia brzoskwiń, warto znać odpowiedzi na kilka pytań.
Uprawa brzoskwiń – gdzie kupić dobrej jakości sadzonki?
Aby w ogrodzie móc posadzić dorodne drzewo brzoskwiniowe, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości sadzonki. W tym celu najlepiej wybrać się do sklepu ogrodniczego, w którym można znaleźć nie tylko różnorodne odmiany wielu roślin, ale przede wszystkim (co ważne w przypadku amatorów w tej dziedzinie) otrzyma się rzetelne i sprawdzone informacje na temat uprawy brzoskwiń.
W sklepach ogrodniczych można ponadto dokonać zakupu różnych odmian brzoskwiń, które są dostosowane m.in. do terminu sadzenia. Do uprawy w Polsce, najczęściej wybiera się takie odmiany jak:
- Harnaś,
- Inka,
- Iskra,
- Redhaven,
- Saturn,
- Harco,
- Redgold,
- Fantasia.
Ze względu na fakt, że sadzonki brzoskwiń są z reguły dość drogie (ich cena waha się w przedziale nawet od 40 do 50 złotych), wiele osób decyduje się na ich zakup przez różne strony internetowe. Przed zakupem warto jednak zapoznać się z opiniami na temat poszczególnych sklepów, a następnie sprawdzić, czy otrzymany towar jest zgodny z etykietą.
Odpowiednie miejsca do uprawy brzoskwiń
Drzewo brzoskwiniowe jest raczej rośliną ciepłolubną, dlatego warto sadzić je w miejscach o nieograniczonym dostępie do słońca. Uprawa brzoskwiń wymaga sadzenia w miejscach zacisznych, osłoniętych od wiatru.
Niewłaściwie dobrane stanowisko uprawy drzewek brzoskwiń, może sprawić, że jej pąki będą wymarzać, a co za tym idzie – mogą plonować nieregularnie.
W Polsce, sadzenie brzoskwiń jest dość ryzykowne ze względu na wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia bardzo ostrej zimy, która może doprowadzić nawet do uszkodzenia drzew. Nie oznacza to jednak, że w kraju nie da się wyhodować dorodnych i soczystych owoców. Odpowiednio wyrośnięte drzewka zniosą nawet największe mrozy, które mogą sięgać aż -30 stopni Celsjusza. W polskim klimacie, zadbane drzewka brzoskwiniowe mogą przetrwać nawet od 10 do 15 lat.
Termin uprawy i odpowiednia pielęgnacja drzewek brzoskwiniowych
Sadzenie brzoskwiń powinno następować w okresie od października do kwietnia. Należy jednak pamiętać, że ani sadzonki, ani pestki brzoskwini nie przyjmą się w ziemi, która będzie zamarznięta. Uprawa drzewek brzoskwini wymaga odpowiedniego przygotowania, które powinno nastąpić już na kilka tygodni, a nawet miesięcy przed sadzeniem.
Po wybraniu stanowiska, na którym chce się zasadzić brzoskwinie, warto je odchwaścić i przekopać, a także zastosować nawozy organiczne lub mineralne. Należy jednak pamiętać, że roślina ta wymaga pielęgnacji także w późniejszym okresie. Jest to istotne ze względu na możliwy atak szkodników lub wirusów. Warto zwrócić uwagę także na zapewnienie roślinie odpowiedniego dostępu do wody. W tym celu, przydatne okaże się sprawdzenie zwięzłości podłoża.
Czy można hodować brzoskwinie z pestek?
Wielbiciele tych smacznych owoców, często zastanawiają się czy możliwe jest wyhodowanie drzewek z pestek brzoskwiń. Oczywiście, tego rodzaju uprawa jest możliwa. Aby jednak pestki brzoskwini wydały większe plony, ich nasiona powinny być dobrze wykształcone.
W przypadku tego rodzaju hodowli, najlepiej sprawdzą się pestki pochodzące z owoców zebranych przez samych siebie. Dorodne kiełkowanie zapewnią pestki pochodzące z owoców dojrzałych, które wcześniej same opadły z drzewa.
Co ważne, brzoskwinie wyhodowane z pestek mogą smakiem i wzrostem różnić się od tych, które wyrastają z sadzonek. Proces ten wymaga również cierpliwości – brzoskwinie wyrastające z nasion, mogą przynieść pierwsze owoce dopiero po kilku latach od uprawy.
Przeczytaj także artykuł na temat wykorzystania pestek z brzoskwiń w kuchni i kosmetyce na http://www.pysznie.eu/pestki-brzoskwini-zastosowanie-w-kuchni-i-kosmetyce.
Artykuł napisała:
Wiktoria – absolwentka nauk politycznych,
studentka kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna.
Źródło informacji:
- http://www.inhort.pl/files/zeszyty_naukowe/zeszyty_2010/tom18_4.pdf.
Polecam robić dżemy z brzoskwiń i takie zalewy do ciast 🙂 Coś wspaniałego 🙂 Mam kilka brzoskwiń w ogródku. Co prawa obradzają na zmianę – w jednym roku ta, a w drugim inna. Ale dzięki temu zawsze mam pewność, że zjem świeże, ekologiczne owoce prosto z drzewa 🙂