Owoce maliny są bardzo smaczne i posiadają mnóstwo prozdrowotnych właściwości. Nie należy się ich bać. Jedynie nad piciem herbatki z liści malin powinnyśmy się zastanowić, będąc w ciąży. W pewnych okresach odmiennego stanu jest ona nam pomocna, a w innych niewskazana. Gdy będziemy znać właściwości owoców i liści malin, przestaniemy się stresować, bo w czasie brzemiennym mamy być wyluzowane, wesołe, promienne, by nasz maluszek, którego nosimy pod sercem, prawidłowo rósł i urodził się silny, zdrowy i z uśmiechem.
Jedzenie owoców maliny w ciąży prosto z krzaczka
Owoce maliny świeżo zerwane są soczyste i aż się proszą, by je od razu skonsumować. Gdy opłuczemy owoce letnią przegotowaną wodą, możemy od razu je zjadać bez dodawania śmietany i cukru. Jedzenie malin w ciąży jest jak najbardziej wskazane. W cieście też są dobre, zadbajmy tylko o to, by ciasto było rzadkim gościem na naszych stołach, z racji jego dodatkowych składników (mąka, cukier, mleko, margaryna), które niekoniecznie są nam potrzebne. Zatem nie liczmy, ile kalorii mają maliny, tylko ile kalorii ma ciasto, którego kawałek mamy przed sobą na talerzyku.
Bardzo aromatyczne, lecz o wiele mniejsze od ogrodowych, są maliny leśne. Pomimo iż są mniejsze, na pewno mają tak samo dużo witamin i minerałów, dlatego będąc na spacerze w lesie, gdy napotkamy krzaczki malin, nazbierajmy je do kobiałki. Jeśli mamy ze sobą wodę, możemy je przepłukać z kurzu i od razu w lesie jeść maliny będąc w ciąży.
Jeśli chodzi o maliny ogrodowe, to są one mniej aromatyczne od leśnych z wyjątkiem odmiany o nazwie Gazda. Są równie drobniutkie, jak leśne i smakują podobnie. W sam raz do naszego przydomowego ogródka, jeżeli do lasu mamy daleko. Warszawa i inne miasta, w których jest dużo smogu, nie zachęcają do uprawiania malin w ogródku, ale jeżeli płot jest dobrze zastawiony gęstym żywopłotem lub specjalnymi osłonami, można spróbować uprawy malin.
Właściwości malin ogrodowych i leśnych
Maliny to źródło:
- witamin,
- minerałów,
- tokoferoli,
- kwasów organicznych.
Świeże maliny mają bardzo dużo witaminy C, a więc jedzenie malin w ciąży wzmacnia nasz układ immunologiczny. Oprócz tego zawierają witaminę A, która wpływa na prawidłowy wzrok oraz witaminy z grupy B, dzięki którym m.in. zachowamy dobry nastrój i spokój, co również ma wpływ na bobasa.
Wśród minerałów należy wymienić żelazo, potas, magnez, wapń. Spożywane maliny w ciąży wzmocnią nasze kości i dostarczą cennego budulca także maluszkowi. Żelazo utrzyma krew ciężarnej w odpowiednim składzie, a dzidziuś w jej brzuchu będzie dzięki temu się zdrowo się rozwijał i budował prawidłowy ośrodkowy układ nerwowy. Potas i magnez są niezbędne do prawidłowego kształtowania się układu krążenia i serca dziecka w wieku prenatalnym, a także wzmacnia taki układ u przyszłej mamy.
Sok i syrop z owoców maliny w ciąży stosujemy, gdy czujemy się osłabione, mamy objawy przeziębienia lub po prostu nam zimno. Soki oraz syropy zawierają dodatek w postaci cukru, zatem tutaj możemy się zastanowić, ile kalorii mają maliny w takiej postaci. Dlatego jedna łyżeczka soku do filiżanki wody z cytryną wystarczy. Dokładne dane, ile kalorii mają maliny, poznać możemy w szkole rodzenia.
Właściwości malin ogrodowych i leśnych są podobne. Zmienny jest tylko aromat i właściwości smakowe malin. Warszawa ma mnóstwo bazarków (inne miasta również) i śmiało możemy kupić sobie pojemniczek malin.
Jak dużą ilość malin w ciąży można jeść każdego dnia?

Nasz organizm nie jest w stanie zjeść ich zbyt dużo na raz. Jedząc, szybko zaspokoimy na nie chęć. Nie powinnyśmy się więc obawiać, iż zjemy ich za dużo. Poza tym nawet mając krzaczki malin w ogródku, to nie ma aż tak dużo dojrzałych owoców jednocześnie, by móc sobie zaszkodzić. Unikajmy przejadania się malinami w ciąży, możemy poczuć dyskomfort w brzuchu. Przejadanie szkodzi zawsze bez względu na rodzaj posiłku.
W każdej chwili możemy zajrzeć do szkoły rodzenia i dowiedzieć się dokładnie, jaka ilość malin w ciąży jest dozwolona. Uzyskamy tak dokładne informacje pod tym względem. Jeżeli uprzemy się, aby doradca laktacyjny wskazał nam dokładną ilość malin w ciąży, uzyskamy ją. Warszawa ma tak dużo placówek ze szkołami rodzenia, w których są zatrudniani specjaliści, iż z pewnością nie pozostaniemy bez szczegółowej odpowiedzi od doradcy laktacyjnego.
Dla której ciężarnej owoce i liście maliny?
Owoce maliny w ciąży są zdrowe. Herbatka z liści malin może być pomocna przy przenoszonej ciąży, natomiast w trakcie jej trwania, bezpieczniej jest herbatki z liści malin unikać. Bezwzględnie unikamy nalewki z malin, gdyż jest na bazie alkoholu, który należy definitywnie wyrzucić z diety ciężarnej i karmiącej.
Kobiety ciężarne mają wiele wątpliwości co do różnych pokarmów, nie tylko malin. Warto skorzystać zatem z usług doradcy laktacyjnego, który ma odpowiednią wiedzę i dzięki niej przygotuje nas także do tego, abyśmy miały zdrowy i w odpowiedniej ilości pokarm dla naszego urodzonego już bobasa.
Autor tekstu:
Beata Goździk, mama trójki dzieci,
autorka książki „Bierz plecak i lecimy”.
Źródła:
- Izabella Kijańska i Hanna Mojkowska, Zielnik polski, Wydawnictwo INTERPRESS W-wa 1988, str. 206-208.
Będąc w ciąży zajadałam się owocami 🙂 Wszelkie jakie były 😀 także maliny, które są bardzo zdrowe dla matki i dziecka. Owszem – herbatkę z liści malin lepiej odpuścić, ale truskawki, maliny, poziomki i cała owocowa reszta – obowiązkowo! 😀