Producenci blachodachówek oferują coraz bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania i wytrzymalsze materiały. Jest to pokrycie lekkie i przy tym niezwykle trwałe, dlatego cieszy się dużą popularnością. Aby prawidłowo spełniało swoje zadanie, musi zostać bezbłędnie zamontowane. Tylko odpowiedni montaż pokrycia dachowego zapewni dachowi pożądaną trwałość i wytrzymałość na długie lata.
Przygotowanie podłoża pod blachodachówkę
Bardzo ważną kwestią przy montażu blachodachówki jest kształt połaci dachu. Właśnie od jego kąta nachylenia i kształtu zależy sposób układania blachy i całkowity koszt wykonania dachu. Arkusze powinniśmy układać wzdłuż linii okapu i to właśnie ta linia jest miejscem, w którym umieszczamy pierwszą łatę. Prace powinniśmy rozpocząć od ułożenia folii poziomo od okapu i nad krokwiami dachowymi. Następnie trzeba przymocować zszywkami folię do krokwi, po czym mocujemy ją dokładniej – przybijając drewniane listwy, czyli kontrłaty, na górze folii w kierunku krokwi.
Blachodachówka – jak ją montujemy?
Montaż rzędów dachówek z blachy rozpoczynamy od prawego dolnego rogu. Kluczem do sukcesu przy układaniu jest dobre wymierzenie kąta pomiędzy okapem a pierwszym szeregiem. Blachodachówka jest dostępna w postaci modułów oraz arkuszy. Elementy te różnią się od siebie wielkością. Moduły mają niewielki wymiar i montuje się je metodą na zamek. Kupując konkretny produkt wystarczy znać dokładną powierzchnię dachu.
Z kolei arkusze to elementy o dużej powierzchni, które przycina się na odpowiednią długość. Dlatego tak ważne jest, aby zamawiać właściwą liczbę i długość arkuszy. Jak wiadomo w każdym rodzaju blachodachówki występują produkty różniące się zarówno wyglądem jak i sposobem montażu. Przed przystąpieniem do pracy warto zapoznać się z informacjami podanymi przez producenta. Najważniejsze to sprawdzić geometrię dachu. Połacie w kształcie prostokąta muszą mieć przekątne o równej długości. Górne powierzchnie krokwi zawsze powinny leżeć w jednej płaszczyźnie.