Zbliżająca się wiosna to doskonały moment, aby zrobić przegląd naszych kwiatów i odpowiednio o nie zadbać. Być może planujesz również kupić nowe rośliny, dlatego zapoznaj się z tym artykułem, aby dowiedzieć się, jak odpowiednio o nie zadbać.
Jak zadbać o rośliny po zimie?
Po zimie przegląd domowych roślin jest niezbędny. Kwiaty budzą się do życia, a my postarajmy się poprzez wykonanie takich oto czynności im to ułatwić:
Mycie, czyszczenie – zacznijmy od umycia roślin lub odkurzenia na sucho tych, których liście są pokryte włoskami. Usuńmy suche liście. Niektórym roślinom warto skrócić pędy. U hibiskusa na przykład zetnijmy nieco wierzchołek, u fuksji i koleusów – 1/2 długości pędów, u grubosza i fitonii 1/6. Dzięki temu będą się ładnie zagęszczać.
Świeża ziemia – zmieńmy lub uzupełnijmy podłoże. Rośliny potrzebują zastrzyku składników odżywczych. Należy wiedzieć, że ze względu na przerastanie korzeni ważna jest też zmiana doniczki na większą. Młode rośliny przesadza się co rok. Starsze niż trzyletnie – z reguły co 2-3 lata. W przypadku dużych i ciężkich roślin zmieńmy chociaż wierzchnią część podłoża.
Zasilanie – wiosną i latem rośliny domowe zasila się nawozami mineralnymi z reguły co 2 tygodnie. Pamiętajmy, aby rośliny przesadzone wzmacniać nimi, dopiero kiedy zaczną pojawiać się u nich nowe pędy. Czyli mniej więcej miesiąc po przesadzeniu. W sprzedaży są gotowe nawozy dla poszczególnych grup roślin domowych (na przykład liściastych, kwitnących, kwasolubnych), a także do konkretnych rodzajów i gatunków na przykład pelargonii, cytrusów, storczyków, kaktusów i sukulentów, paproci, bonsai. Warto wybrać nawozy naturalne, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że nie tylko wspaniale służą naszym roślinom, ale także nie wpływają negatywnie na nasze zdrowie.
Dodatkowa uwaga – jak tylko zauważymy szkodniki, zróbmy roślinie kąpiel. Włóżmy ją do wanny. Zakryjmy ziemię. Silnym strumieniem wody spłuczmy dokładnie kolonie mszyc. Powtórzmy kąpiel jeszcze raz na kilka dni.
Rośliny doniczkowe bezpieczne dla alergików
Rośliny doniczkowe, chociaż mają szereg zalet, bo oczyszczają powietrze i dekorują wnętrza, mogą być szkodliwe dla alergików. By roślina doniczkowa wywołała lub nasilała alergię, nie trzeba jej wcale dotykać. Wystarczy, że jest w pokoju, w którym przebywa alergik…
Które rośliny doniczkowe uczulają najbardziej? Z pewnością te kwitnące. Chryzantemy, pelargonie, werbena to tylko niektóre z uczulających roślin, które goszczą w naszych domach i na naszych balkonach. Jednak roślina nie musi posiadać kwiatów, by uczulać. Popularny fikus, a właściwie ich liście, zawierają lateks. To silny alergen. Uszkodzony, ułamany liść wydziela właśnie tę substancję, która następnie wraz z kurzem, przenosi się do dróg oddechowych. Nawet kaktus może wywołać miejscowy obrzęk, jeżeli alergik dotknie jego kolców. Tym bardziej przed zakupem roślin do domu alergika należy zasięgnąć informacji (w internecie, w kwiaciarni), które z roślin są bezpieczne dla osób wrażliwych na alergeny wziewne.
A które rośliny doniczkowe są bezpieczne dla osób uczulonych? Zielistka, dracena, wężownica, aloes, skrzydłokwiat, palma, monstera i większość sukulentów. Bezpieczne są rośliny, które nie mają mięsistych, włochatych liści (tam osadza się kurz), które nie wytwarzają dużej ilości zarodników (jak popularna paproć).
Warto pamiętać, że alergia może pojawić się nie tylko w wyniku kontaktu z rośliną, ale również z…ziemią. Chodzi o ziemię nieustannie wilgotną. Takie podłoże sprzyja rozwojowi pleśni, a to kolejny silny alergen. Warto wybierać także wyłącznie naturalne nawozy do roślin, które będą nie tylko bezpieczne dla roślin, ale także dla nas.