Wybór odpowiedniego kierunku studiów, może mieć istotny wpływ na kolejne lata życia. Studia pozwalają uzyskać nie tylko dyplom potwierdzający posiadanie wyższego wykształcenia, ale przede wszystkim rozwinąć umiejętności i zapewnić karierę zawodową. Jednym z kierunków, który cieszy się w Polsce ogromną popularnością jest ochrona środowiska. Kierunek ten w swojej ofercie posiada również Uniwersytet w Białymstoku. Jakie wymagania musi spełnić potencjalny kandydat oraz dla kogo przeznaczony jest ten kierunek studiów?
Wymagania na kierunek ochrona środowiska
Studia na kierunku ochrona środowiska na Uniwersytecie w Białymstoku odbywają się na Wydziale Biologiczno-Chemicznym. Jak więc łatwo można się domyśleć, studia te mają zdecydowanie ścisły charakter. Osoby, które chciałyby podjąć studia na kierunku ochrona środowiska powinny mieć wiedzę z zakresu matematyki, biologii, geografii, chemii oraz fizyki. Osoby takie będą idealnymi kandydatami, gdyż właśnie te przedmioty zdawane najczęściej na poziomie rozszerzonym, będą brane pod uwagę w procesie rekrutacji.
Wymagania na kierunek ochrona środowiska to przede wszystkim posiadanie świadectwa dojrzałości oraz uzyskanie odpowiednich wyników z egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym lub rozszerzonym, z wyżej wymienionych przedmiotów. Istotna jest również opłata za udział w rekrutacji, a po zakwalifikowaniu do przyjęcia na studia, ważne jest wgranie zdjęcia i uzupełnienie informacji w systemie USOS UwB.
Program studiów na Uniwersytecie w Białymstoku
Według wykazu przedmiotów dostępnego w systemie USOS UwB, osoby studiujące na kierunku ochrona środowiska będą musiały zmierzyć się z takimi przedmiotami jak m.in.:
- Meteorologia i klimatologia,
- Zoologia,
- Chemia analityczna,
- Gleboznawstwo,
- Edukacja ekologiczna,
- Monitoring przyrodniczy i bioindykacja.
W systemie USOS UwB, przyszli studenci będą mieli okazję także samodzielnie wybrać przedmioty, z których będą mogli poszerzyć swoją wiedzę. Istotny jest fakt, że studia na tym kierunku mają interdyscyplinarny charakter. W tym przypadku liczy się zarówno rozległa wiedza, jak i nabyte umiejętności. Ważne jest, aby absolwenci kierunku potrafili zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce, w trakcie zajęć laboratoryjnych oraz terenowych.
Możliwości zawodowe

Absolwenci kierunku, z pewnością nie będą mieli większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Możliwości pracy po studiach jest bardzo dużo, począwszy od pracy w terenie, poprzez badania laboratoryjne, a na prowadzeniu samodzielnych projektów badawczych kończąc. Niejednokrotnie, absolwenci kierunku pracę po studiach znajdują w instytucjach rządowych czy organizacjach zajmujących się kwestiami ekologicznymi.
Organizacje i instytucje, w których absolwenci kierunku mogą ubiegać się o pracę to chociażby Ministerstwo Ochrony Środowiska, WWF lub Greenpeace. Zdarza się również, że ekolodzy podejmują długofalowe współprace z różnorodnymi przedsiębiorstwami lub korporacjami, a także placówkami edukacyjnymi.
Dla kogo studia na kierunku ochrona środowiska?
Wymagania na kierunek ochrona środowiska w postaci znajomości przedmiotów ścisłych, to nie jedyne cechy, którymi powinni odznaczać się przyszli studenci tej dziedziny. Osobom tym powinno zależeć na uświadamianiu społeczeństwa, jak istotne jest życie w zgodzie z naturą. Często zdarza się również, że ekolodzy prowadzą zajęcia w placówkach edukacyjnych – w tym przypadku istotna będzie umiejętność przekazywania informacji i łatwość nawiązywania kontaktów z innymi osobami.
Praca po studiach na kierunku ochrona środowiska, może również wymagać łatwego przystosowywania się do podejmowania działań w różnych warunkach. Warto zaznaczyć, że ekolog stale pracuje nie tylko w laboratorium, ale również w terenie.
Artykuł napisała:
Wiktoria – absolwentka nauk politycznych
i studentka kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna.
Źródło informacji:
- https://biol-chem.uwb.edu.pl/media/uploads/2019/04/15/os_plan_04-02-2019.pdf,
- https://biol-chem.uwb.edu.pl/kandydaci/podstrony/ochrona-srodowiska-studia-i-stopnia/.
Studiowałam i polecam! Dziś pracuję w stacji prowadzącej monitoring stanu środowiska naturalnego 🙂 Praca w zawodzie także jak najbardziej cel osiągnięty 🙂